Balances and Scales
Filtered Search Results
| Electrical Requirements | AC Power Adapter, Included |
|---|---|
| Construction | ABS Housing |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤ 2 sec. |
| Material | Stainless Steel (Platform) |
| Calibration | External Digital Calibration Software |
| Width (English) Pan | 7.48 in. |
| Battery Type | 4 D, Sold Separately |
| Includes | Integrated Level Bubble, Adjustable Feet, Selectable Auto-Off, Selectable Weighing Units, In-Use Cover, and Integrated Carrying Handles for Easy Transportation |
| Type | Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 10.6 x 10.2 x 4.8 in. (270 x 260 x 122 mm) |
| Battery Life | Up to 1500 Hours |
| Display Type | Backlit LCD |
| Depth (Metric) | 260 mm |
| Width (Metric) Pan | 190 mm |
| Length (English) Pan | 9.65 in. |
| Weight (English) | 5.5 lb. |
| Certifications/Compliance | NSF, USDA-AMS |
| Length (Metric) Pan | 245 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Pound, Ounce, Pound/Ounce |
| Weight (Metric) | 2.5 kg |
OHAUS Pioneer PX Precision Balance
The Pioneer™ PX combines essential weighing functionality with competitive performance, offering high accuracy and repeatability for applications in laboratory, industrial and education settings. The PX is affordably priced, and intuitively designed for intelligent operation with a second line display for additional information.
OHAUS Stainless Steel Defender 5000 Series Floor Scale
Defender 5000 Series Floor Scales meet advanced weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features software for counting, checkweighing, accumulation, display hold and other modes.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 24 x 24 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Pioneer Px Microbalances
The Pioneer Px Balance offers high accuracy and repeatability for applications in laboratory, industrial and education settings. Features a second line display for additional information and connectivity for easy communication.
| Height (Metric) | 331 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | Power Input: 100/240 V ∼ 200 mA 50/60 Hz 12/18 VA, Power Output: 12 VDC 0.5 A |
| Warranty | 2 Years |
| Length (Metric) | 321 mm |
| Stabilization Time | 4 sec. |
| Material | Cast Aluminim Base, Plastic Top Housing |
| Width (Metric) | 209 mm |
| Includes | Draftshield |
| Repeatability | ±1 Division |
| Type | Internal Calibration |
| Leveling | Integrated level bubble |
| Display Type | 2-line Backlit LCD |
| Linearity | ±2 Divisions |
| Voltage | 50-60 |
| Connection Type | RS232,USB |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, CSA |
| Weighing Modes | Basic Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Animal Weighing, Density Determination |
| Weight (Metric) | 4.5 kg |
OHAUS™ MB120 Moisture Analyzer
Test more samples in less time. The OHAUS™ MB120 Moisture Analyzer delivers functionality and precision that you can rely on, and is easy to operate and clean. Advanced features such as a temperature guide help to analyze optimum drying temperature, and methods and results storage allows statistical analysis of measurements.
OHAUS™ Scout™ STx Portable Balances
Ideal for laboratory and industrial applications, the OHAUS Scout features an easy-to-navigate color touchscreen display and a slim design that allows stackable storage
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not inclu |
|---|---|
| Type | Portable Balance |
| Display Type | LCD Touchscreen |
| Connection Type | RS-232, USB Host, USB Device, Ethernet or Bluetooth |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Weight (Metric) | 1 kg |
Mettler Toledo™ F1 OIML Class Standard Weight (F1 PL)
Single F1 OIML class weight housed in a plastic box.
| Includes | Without certificate |
|---|---|
| Product Type | Test Weight |
| Material | Stainless Steel |
| Case Material | Plastic |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scales
Get the weighing scale with the highest resolution, largest display and largest memory library of any industrial bench scale in the Ohaus portfolio. The Ohaus Ranger™ 7000 Compact Scale has a sturdy industrial and modular design that supports flexible and heavy-duty use.
| Protection Class | IP54 |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC 50/60 Hz Universal Power Supply, rechargeable lithium battery (Optional) |
| Construction | Stainless Steel Platform, Die Cast Housing |
| Display Type | LCD |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Range | 2% or 10% of Capacity |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
| Weight (Metric) | 10 kg |
OHAUS™ Compass™ Cx Compact Scale
Designed for energy efficient weighing in labs, classrooms or the field.
| Includes | Stainless steel pan, AA batteries |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Compact Scale |
| Length (Metric) | 201 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Width (Metric) | 135 mm |
| Weight (Metric) | 0.51 kg |
OHAUS™ SCOUT™ SJX/E Class II and III Legal-for-Trade Portable Balances
Designed for a wide range of Legal-for-Trade applications, the balances are ideal for weighing in precious commodities of all forms.
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not included) |
|---|---|
| Leveling | Up Front level bubble |
| Warranty | 1 Year |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | RS232, USB Host, USB Device, Ethernet or Bluetooth (available as accessories) |
| Weight (English) | 2.2 lb. |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 No. 61010-1; UL Std. No. 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B; FCC Part 15 Class B; Industry Canada ICES-003 Class B |
| Weighing Modes | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check Weighing, Totalization, Density Determination, Display Hold |
| Weight (Metric) | 1 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 35 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 50 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |